2018 

 

Regional Planning Committee

2018RPC.jpg

 Left to Right:  Logistics Manager: David Voracek, Communications: Rebecca Richards, Volunteer Coordinator: Jessica Bacchus, Co-Chairs: Duane and Donita Winn, Judge Adviser: Ellen McIsaac, Volunteer Coordinator: Miranda Fike, Secretary and Non-Profit Coordinator: Cindy Cregier

Key Volunteers:
Master of Ceremonies: Blair Hundermark, Rene Haro
Game Announcer: David Seidel
Lead Inspector: David Brinza
Head Referee: Karen Mahoney
FIRST Technical Adviser: William Cornell
Volunteer Coordinators: Miranda Fike, Jessica Bacchus
Judge Adviser: Ellen McIsaac.

AWARDS

Regional Chairman's Award
(Championship Qualifying Award) 399 Eagle Robotics 
Lancaster High 
NASA/NASA Armstrong Flight Research Center/Lockheed Martin/Northrop Grumman/Antelope Valley Fair Association/Lancaster West Rotary/Antelope Valley Union High School District/AndyMark/ITEA (International Test and Evaluation Association)/Nibblelink&Lancaster High

Regional Engineering Inspiration Award
(Championship Qualifying Award)2429 La Canada Engineering Club
La Canada High 
Spartan Boosters/Industrial Metal Supply/Jet Propulsion Lab/Girl Scouts of Greater Los Angeles&La Canada High

FIRST Dean's List Finalist Awards

1160 Olivia Cameron Titanium

6060 Wesley Kavkiewicz Circuit Serpents

Regional Winners
3309 Friarbots 
Rosary High School & Cornelia Connelly School & Servite High School 
The Boeing Company/Hamrock/Apple/McLaren/Google/Ganahl Lumber/Serra Laser/Raytheon/The Stump Family/First American Title/VXB Bearings/Will-Mann/SoCal Devs/Reliable Sheet Metal&Servite High School&Cornelia Connelly School&Rosary High School

330 The Beach Bots 
Family/Community 
NASA-JPL/Raytheon/J&F Machine/Boeing & Family/Community

2658 Σ-Motion 
Rancho Bernardo High 
ViaSat/Northrop Grumman Corp./Qualcomm/Oracle/North County WaterJet /Smart&Final/IMS (Industrial Metal Supply Co.)&Rancho Bernardo High

Regional Finalists

294 Beach Cities Robotics 
Redondo Union High & Mira Costa High 
Northrop Grumman/Google/John Deere/Raytheon/The Boeing Company/Impresa Aerospace/Cooler Master&Redondo Union High&Mira Costa High

399 Eagle Robotics 
Lancaster High 
NASA/NASA Armstrong Flight Research Center/Lockheed Martin/Northrop Grumman/Antelope Valley Fair Association/Lancaster West Rotary/Antelope Valley Union High School District/AndyMark/ITEA (International Test and Evaluation Association)/Nibblelink&Lancaster High

3390 ANATOLIAN EAGLEBOTS 
TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI 
DEKÜP/BORDRILL/MESA IMALAT & TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI

Woodie Flowers Finalist Award

599 David Paulson Robodox

Wildcards
294 Beach Cities Robotics 
Redondo Union High & Mira Costa High 
Northrop Grumman/Google/John Deere/Raytheon/The Boeing Company/Impresa Aerospace/Cooler Master&Redondo Union High&Mira Costa High
3390 ANATOLIAN EAGLEBOTS 
TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI 
DEKÜP/BORDRILL/MESA IMALAT & TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI

Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories

3309 Friarbots 
Rosary High School & Cornelia Connelly School & Servite High School 
The Boeing Company/Hamrock/Apple/McLaren/Google/Ganahl Lumber/Serra Laser/Raytheon/The Stump Family/First American Title/VXB Bearings/Will-Mann/SoCal Devs/Reliable Sheet Metal&Servite High School&Cornelia Connelly School&Rosary High School

Industrial Design Award sponsored by General Motors
294 Beach Cities Robotics 
Redondo Union High & Mira Costa High 
Northrop Grumman/Google/John Deere/Raytheon/The Boeing Company/Impresa Aerospace/Cooler Master&Redondo Union High&Mira Costa High

Judges' Award

4322 Clockwork Oranges 
Orange Public Library & History Center & Boy Scouts of America 
StayLinked Corporation/Orange Public Library Foundation&Boy Scouts of America&Orange Public Library & History Center

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers

4191 IMC 
TEV Inanc Turkes High School 
STFA/Fikret Yüksel Foundation/TOPCAM/AVL/Ozyegin University&TEV Inanc Turkes High School

Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation

3390 ANATOLIAN EAGLEBOTS 
TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI 
DEKÜP/BORDRILL/MESA IMALAT & TEVFIK FIKRET ANADOLU LISESI

Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi

330 The Beach Bots 
Family/Community 
NASA-JPL/Raytheon/J&F Machine/Boeing & Family/Community

Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson

3476 Code Orange 
Neighborhood Group 
Code Orange Robotics, Inc./Lasergraphics/Applied Medical/L.A. Robotics/UST Global/NASA/The Kay Family Foundation/Boeing/Western Digital/NVIDIA/Fastenal/Exact Industries/Misumi&Neighborhood Group

Creativity Award sponsored by Xerox

4276 Surf City Vikings 
Marina High 
The Boeing Company/NASA/SOLIDWORKS/Olin Pump/Raytheon/Software Anywhere/Universal Machine Shop/OCRA/Pyramid Logistics/Industrial Metal Supply Co./Build It Workspace Los Alamitos&Marina High

Quality Award sponsored by Motorola Solutions Foundation

3309 Friarbots 
Rosary High School & Cornelia Connelly School & Servite High School 
The Boeing Company/Hamrock/Apple/McLaren/Google/Ganahl Lumber/Serra Laser/Raytheon/The Stump Family/First American Title/VXB Bearings/Will-Mann/SoCal Devs/Reliable Sheet Metal&Servite High School&Cornelia Connelly School&Rosary High School

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation

702 Bagel Bytes 
Culver City High 
Raytheon/Boeing/JPL/NASA/Culver City Educational Foundation&Culver City High

Imagery Award in honor of Jack Kamen

5012 Gryffingear 
The Palmdale Aerospace Academy 
NASA Armstrong Flight Research Center/Northrop Grumman/Lockheed Martin/Cooler Master/Best Buy/Society of Women Engineers/Department of Defense/College of the Canyons/Choices in Learning National Foundation/Warnack Foundation/Antelope Valley College/BAE Systems/AERO Institute/National Defense Education Program/Pacific Coast Powder Coating/Vision Engineering/Antelope Valley Cancer Center/AVCPR Training/Olivarez Family/Balcorta Family/Darbari Family/Martin Family/Germita Family/Inline Distributing Company&The Palmdale Aerospace Academy

Volunteer of the Year:  David Voracek